Practicum Course Section Signup

Make sure you clear your browser cache before viewing schedule and signing up form

22S Practicum Course Section Schedule-Viewing Period: Mon Mar 7 through Sun Mar 13

22S Practicum Course Section Schedule Sign-up GOES LIVE: Mon Mar 14 @ 1pm AT

22S Practicum Course Section Schedule Sign-up CLOSES: Thurs Mar 17 @ 12pm AT

22S Practicum Course Sections​

Day Time Instructor Section Schedule
Thursday 8:00 PM Belinda Atchison * 1A View PDF
Wednesday 6:00 PM Patti Barrows * 2B View PDF
Monday 10:00 AM Abby Baumgart 3C View PDF
Monday 12:00 PM Abby Baumgart 4D View PDF
Wednesday 12:00 PM Abby Baumgart 5E View PDF
Wednesday 3:00 PM Hildy Bennett 6F View PDF
Thursday 3:00 PM Hildy Bennett 7G View PDF
Friday 3:00 PM Hildy Bennett 8H View PDF
Wednesday 5:00 PM La Vera Brown 9I View PDF
Thursday 5:00 PM La Vera Brown 10J View PDF
Monday 1:00 PM Karin Celosse * 11K View PDF
Monday 3:00 PM Karin Celosse * 12L View PDF
Monday 5:00 PM Karin Celosse * 13M View PDF
Tuesday 10:00 PM  Eileen Chaves * 14N View PDF
Tuesday 4:00 PM Donte Corey 15O View PDF
Monday 4:00 PM Alice H. Crawford * 16P View PDF
Monday 10:00 PM Alice H. Crawford * 17Q View PDF
Tuesday 8:00 PM Jen Davies * 18R View PDF
Wednesday 8:00 PM Jen Davies * 19S View PDF
Sunday 7:00 PM Neil Duchac 20T View PDF
Sunday 9:00 PM Neil Duchac 21U View PDF
Monday 6:00 PM Julia Dunlop 22V View PDF
Tuesday 7:00 PM Bree Fiissel * 23W View PDF
Thursday  9:00 AM Susan Foster 24X View PDF
 Friday  11:00 AM Susan Foster 25Y View PDF
Tuesday 6:00 PM Glenn B. Gelman * 26Z View PDF
Tuesday 8:30 PM Glenn B. Gelman * 27AA View PDF
Saturday 11:00 AM Reba Glidewell * 28AB View PDF
Thursday 10:00 AM Penny Hamblin 29AC View PDF
Thursday 12:00 PM Penny Hamblin 30AD View PDF
Wednesday 12:00 PM Penny Hamblin 31AE View PDF
Tuesday 7:30 PM Mindy Heher 32AF View PDF
Friday 8:00 PM Kaitlyn Hillier * 33AG View PDF
Wednesday 1:00 PM Donna James 34AH View PDF
Thursday 1:00 PM Donna James 35AI View PDF
Monday 5:00 PM Sola Kippers 36AJ View PDF
Monday 8:00 PM Sola Kippers 37AK View PDF
Wednesday 6:00 PM Konja Klepper 38AL View PDF
Wednesday 6:00 PM Thommi Lawson 39AM View PDF
Monday 5:00 PM Michele Mannion * 40AN View PDF
Tuesday 10:00 AM Bolanle Ogunnubi 41AO View PDF
Thursday 3:00 PM Robert A. Roughley * 42AP View PDF
Thursday 5:00 PM Robert A. Roughley * 43AQ View PDF
Thursday 7:00 PM Robert A. Roughley * 44AR View PDF
Friday 2:00 PM LoriAnn Stretch 45AS View PDF
Tuesday 7:30 PM Phuong-Anh Urga* 46AT View PDF
Tuesday 4:00 PM Fiona Vajk * 47AU View PDF
Friday  1:30 PM  George D. Vera 48AV View PDF
Friday  11:00 AM  George D. Vera 49AW View PDF
Saturday   1:30 PM  George D. Vera 50AX View PDF
Saturday   11:00 AM  George D. Vera 51AY View PDF
Tuesday 7:00 PM Don Zeman * 52AZ View PDF
 Wednesday  8:00 PM  Konja Klepper 53BA View PDF
Tuesday 3:00 PM Hildy Bennett 54BB View PDF
Monday 7:00 PM Karin Celosse * 55BC View PDF
Tuesday 1:00PM Kevin Feisthamel 56BD View PDF
Tuesday 12:00 PM Bolanle Ogunnubi 57BE View PDF
Tuesday 8:00 PM Sanaz Adibian * 58BF View PDF
Wednesday 11:00 AM David Hart 59BG View PDF
Wednesday 2:00 PM David Hart 60BH View PDF
Wednesday 5:00 PM David Hart 61BI View PDF
Monday 12:00 PM Laura Tanzini* 62BJ View PDF
Tuesday 8:00 PM Terrie Porter 63BK View PDF
Friday 10:00 AM Cheryl Welch 64BL View PDF
Wednesday 10:00 AM Cheryl Welch 65BM View PDF
* College of Alberta Psychologists (CAP) approved

Select an AskYU Category